Milyen a jó túrabakancs?
Napjainkban a túrabakancsoknak már rendkívül széles választéka létezik. Nem könnyű eldönteni, hogy e rengeteg stílusú termék közül melyik az, amelyik számunkra a legmegfelelőbb. Egyáltalán nem mindegy, hogy a Mátrában tervezünk egy pár órás kirándulást, vagy éppen a Mont Blanc megmászására készülünk. Egy könnyű nyári túrára akár választhatunk egy túra szandált, nehezebb terepre viszont már egy professzionális hegymászó bakancsra lesz szükségünk.
Amikor a felszerelésünk összeállítására gondolunk, akkor az egyik legfontosabb tényező a megfelelő bakancs kiválasztása. Ha a lábbeli nem illeszkedik megfelelően a lábunkhoz, akkor ez valószínűleg az egész túra alatt csak szenvedést fog okozni és nem fogjuk tudni jól érezni magunkat. Kellemetlen fájdalmat és vízhólyagokat okozhat, ha a cipő feltöri a lábunkat, pláne ha többnapos túráról van szó.
A megfelelő túrabakancs legfontosabb jellemzői:
- Minőségi anyagokból készítik, a legmodernebb technológiákkal.
- Hosszútávra szól, ha sikerül jól választanunk, akkor sok évig nem kell újat vennünk.
- Kényelmes, biztonságos túrázást biztosít: védi a lábat a külső behatásoktól (víz, hó, sziklás terep, hideg)
Milyen kategóriák vannak?
- Túraszandál
- Könnyű kirándulócipő
- Könnyű túrabakancs
- Puha bőrbakancs
- Hagyományos, kemény bőrbakancs
- Hótaposó
- Hegymászóbakancs
A kényelmes modell kiválasztása
Lehetőleg bakancsot vásárolni ne a nap elején menjünk, hanem amikor eleget gyalogoltunk ahhoz, hogy lábunk valamelyest megduzzadt. Zokniból lehetőség szerint olyan legyen rajtunk, amit majd a túrák folyamán is viselni fogunk, viselünk talpbetétet, akkor azt is próbáljuk bele, mielőtt megvennénk. A bakancs teljes mértékben passzoljon a lábunkra, a sarokrésznél ne legyen sem kisebb sem nagyobb hely, mint hogy az egyik ujjunkat be tudjuk dugni. A cipő első részénél fontos, hogy a lábujjak rendesen elférjenek, semmiféleképpen ne szorítson. Lehetőleg próbáljuk ki azt is, hogy milyen érzés lesz lejtmenetben menni, nem csúszik-e túlságosan előre a láb. Ugyanígy ki kell próbálni az emelkedőn való gyaloglást is, akkor jó, ha nem emelkedik el túlságosan a lábunk. Ha beleszeretünk egy modellbe, ne vegyük meg azonnal, mindenképpen próbáljunk fel többfélét, hogy legyen összehasonlítási alapunk. Mielőtt túrára indulnánk a kiválasztott darabban, előtte mindenféleképpen tanácsos betörni. Elsőként otthon próbálgassuk, majd kisebb túrára menjünk benne, fokozatosan szoktassuk hozzá a lábunkat. Ha minden rendben van, és már nem töri fel a lábunkat, csak akkor induljunk benne komolyabb túrákra.
Hogyan javíthatunk bakancsunk kényelmén?
Ha véletlenül nem a számunkra legmegfelelőbb lábbelit sikerül kiválasztanunk, néhány praktikával kényelmesebbé tehetjük. Ha méretbeli probléma van vele, esetleg nagy a lábunkra, akkor beletehetünk egy talpbetétet, vagy húzhatunk fel vastagabb zoknit. Ha viszont kissé szűkebb a kelleténél, egy vékony zoknival esetleg kényelmesebb lehet. Ha a bakancs anyaga engedi, akkor egy jó cipész tud rajta nyújtani.
A Bakancs felépítése
Ha tisztában vagyunk azzal, hogy a bakancs hogyan épül fel, és melyik tulajdonsága mire szolgál, akkor valószínűleg könnyebb lesz a számunkra legjobbat kiválasztani a bőséges kínálatból.